topleft
topright
Dnes je 29.02.2020, Dnes je 29. február
Zajtra bude

Elegant: len 8,35

9645.jpg

 

Erection: len 12,60

erection.jpg

 

 

V pekle žiarlivosti
Hodnotenie čitateľov: / 0
SlabéVynikajúce 
Napísal tabu   
14.10.2013
Keď človek zistí, že láska milovaného druha mizne a odchádza od neho preč, cíti nesmierny smútok, samotu, bezbrannosť, ale aj chuť pomstiť sa súperovi /alebo partnerovi/, niekedy dokonca túžbu zabiť najprv jeho a potom seba. Keď prvotný nápor žiarlivosti zoslabne, pýtame sa zhrozene – čo to bolo?

 

V žiarlivosti sa schováva celý komplex ďalších vnemov a zážitkov, myšlienok i afektov. Strach aj hnev bývajú najsilnejšie, a práve tieto dva určujú nielen odtiene, ale aj silu toho stavu. Strach a hnev vedia vyprovokovať často neočakávané a netypické správanie. Americký psychiater  Carroll Izard to vysvetľuje takto: keď cítime, že sa láska a pozornosť blízkeho človeka stráca, zdá sa nám, že nás oklamali a odvrhli, strácame pocit bezpečia, ochrany a začíname cítiť strach.

i112.jpg

Hnev vzniká vtedy, keď skúšame zachovať si svoje pozície vo vzťahu s milovanou osobou, ale nedarí sa nám. Dá sa povedať, že žiarlime, keď zistíme, že milovaný človek nám viac nepatrí. 

 

Otázka znie: prečo sa niektorí ľudia dokážu zmieriť s touto stratou, a iní prežívajú túto bolesť stále tak intenzívne?

 

Muži a ženy

 

Muži aj ženy žiarlia rovnako silno, no ich vonkajšie prejavy sa líšia. Pretože ženy sú viac „praktickejšie“, často žiarlia už dopredu – keď zacítia, že by mohli mať súperku. Zvedavosť im nedá  spávať a chcú vedieť, ako sa tá druhá žena volá, kde býva, ako vyzerá, čím muža priťahuje a podobne.

 

Muži svoje pocity schovávajú. „Keď som sa priznala mužovi s románikom, ktorý som mala pred ním, nepovedal mi nič. Ani sa nevypytoval, ani nechcel vedieť podrobnosti. Myslela som si, že ho to nezaujíma, nedal najavo žiadne city. Ale o pár hodín na to mal záchvat gastritídy a celú noc vracal,“  - spomína istá žena na prejav žiarlivosti svojho manžela.

 

Najčastejším dôvodom žiarlivosti u žien býva to, že ich partner sa zamiluje do  inej ženy, zatiaľ čo dôvodom žiarlivosti muža je sexuálna nevera.

 

Prečo vzniká?

 

Podľa psychoanalytikov vzniká žiarlivosť v detstve. Je to pritom taký silný pocit, že zanecháva v človeku svoju pečať na celý život.

 

Často je základom žiarlivosti rozčarovanie dieťaťa, ktoré zistí, že ono samo nie je jediné pre svoju matku, že je tu aj brat, otec, sestra, ktorým tiež dáva svoju lásku a starostlivosť. Pre niektorých je tento pocit prvou duševnou ranou: dieťa vidí svoju bezmocnosť, že nie je schopné nič zmeniť. Aj keď neskôr môže zabudnúť, v jeho podvedomí zostáva pečať urážky, znak toho, že potreba lásky a nenaplnila. Ak rodičia nedajú dieťaťu pocítiť, že ho majú radi /dieťa musí vedieť, že jeho konkrétne majú radi, aj keď má iných súrodencov/, tak sa mu budúce vzťahy s inými partnermi budú zdať nedostatočné na zacelenie „diery“ v duši. Žiarlivosť sa stane súčasťou života, lebo človek prestane  ostatným veriť.

 

33-ročný Adam je sebavedomá mladý muž, ktorý chodil s mnohými ženami a nejednej z nich „zlomil“ srdce. Preto si bol do svadby istý, že jeho manželka si to bude ceniť a bude mu verná. Jeho žena mužov neprovokuje, oblieka sa nevyzývavo, no on napriek tomu podlieha mukám žiarlivosti a nevie sa ubrániť tomu, aby ju neobviňoval, že flirtuje s inými.

 

V tejto situácia a prejavuje tzv. „projektovaná žiarlivosť“, ktorú definoval už S. Freud. Ide o to, že chorý človek obviňuje partnera z nevery, čím prenáša pozornosť zo seba na neho. Adam podozrieva svoju ženu z toho, čo je v skutočnosti jeho vlastnou túžbou a želaním.

 

39-ročný Milan sa domnieva, že nie je schopný žiarliť, lebo sa „dosť nažiarlil v detstve“ – mal 5 bratov a cítil sa zanedbávaný a nepotrebný. - Keď som dospel, našiel som si iný cit, ktorý ma lepšie charakterizuje: je to ľahostajnosť. Keď pocítim, že žena, ktorá sa mi páči, začína vo mne prebúdzať žiarlivosť, okamžite strácam záujem a rozchádzam sa s ňou.

 

Milanovi sa zdá, že nežiarli. Potláča svoje pocity, lebo vie, že by ho mohli ovládnuť. Takto sa chráni pred tým, aby sa k nemu nevrátila tá detská bolesť, pocity odvrhnutia a izolácie, toho, s čím sa napriek všetkému nenaučil žiť.                                              

 

Posadnutosť

 

- Prežiť počas života jeden alebo niekoľko konfliktov spojených so žiarlivosťou je úplne prirodzené, hovorí francúzska psychologička Catherine Anthonyová.

 

- Ale treba sa mať na pozore, keď sa váš strach zmení na posadnutosť – ak máte problém sústrediť sa aj na niečo iné ako na myšlienky o nevere svojho partnera, ak ste schopní v návale silných citov reagovať neadekvátne.

 

V tých najkrajnejších prípadoch môžu takéto city môžu viesť dokonca k zločinom alebo samovražde.

 

46-ročný Michal hovorí: - Bol som dvakrát ženatý, ale obe ženy ma opustili, lebo som na ne patologicky žiarlil. Napríklad keď prvá žena niečo ticho hovorila do telefónu, celý som sa rozbesnil a akoby mi čierna plachta zahalila mozog. Ak som na konci počul – Ahoj, ozvem sa, bozkávam... to som už nevydržal, vytiahol som šnúru zo zástrčky a rozbil telefón. A druhú ženu som zvykol „prepadávať“ uprostred dňa v kancelárii – ona pracovala s mojím priateľom a nevedel som sa zbaviť dojmu, že niečo spolu majú. Ak som ich videl spolu, hneď som k nej pristúpil a odviedol ju preč. Keď odmietla, že má prácu, rozzúril som sa. Na svoju obranu môžem povedať to, že hoci som zúril, kričal, vyhrážal sa, rozbíjal veci, ženu som nikdy neudrel...

 

Patologické druhy žiarlivosti sú vyzvané predovšetkým túžbou bezhranične ovládať druhého človeka a strachom z jeho straty.

 

Žiarlivec má predstavu, že nemôže žiť bez milovaného človeka tak, ako novorodenec nedokáže prežiť bez svojej matky. Taký človek nemá dosť návykov pre samostatný život a potrebuje ochranu, lásku milovanej osoby,  ktorá do neho „vdýchne život“.

 

Žiarlivosť a homosexualita

 

Existuje druh žiarlivosti, keď sú pocity žiarlivca upriamené nie na partnera, ale na jeho súpera. Napríklad žena cíti nadmerný záujem o  milenku svojho muža a zúfa si, že jej „neudeľuje dosť pozornosti“. Takáto žiarlivosť vyjadruje tajné homosexuálne sklony.

 

36-ročná Bohunka hovorí: - Prežila som so Števom tri roky, a dôvodom na rozchod bolo jeho povolanie. On je ženský lekár a ja som viac nevládala žiť s myšlienkou, že celé dni skúma to, čo milujem ja. Bolo to strašné.

 

Sebavedomie

 

37-ročný Roman sa rozviedol so ženou po 5 rokoch manželstva. - Žena mi robila scény, mučila svojou žiarlivosťou. Stalo sa dokonca, že ma pred kamarátmi obvinila z niečoho, čo nebola pravda a dala mi facku, akože som si ju zaslúžil! Telefonovala mi do práce, musel som jej presne povedať, s kým som, čo robím, kedy sa vrátim domov. Po pôrode sa jej stav tak zhoršil, že som už nevydržal tú nenávisť v jej očiach, keď som niekam odchádzal. Neznášal som ju, keď mi niečo vyčítala, ponižovala ma. Zdá sa mi, že to všetko vychádzalo z jej chorobnej neistoty a túžila mať ma pod stálou kontrolou.

 

Strach pred stratou lásky a žiarlivosť silnejšie prežívajú ľudia s nízkym sebavedomím. Neveru /skutočnú alebo vymyslenú/ prijímajú ako dôkaz ich „nehodnosti“ – veď v hĺbke duše sú presvedčení, že nie sú hodní, aby ich mali radi iní ľudia. Aj najmenšie podozrenie, že blízky človek zradil, bol neverný alebo ich prestal mať rád, znižuje ich dôstojnosť.                 

 

Zo žiarlivosti sa nedá vyliečiť, tak, ako sa nedá vyliečiť z lásky.

 

Žiarlivosť sa ani nedá „vygumovať“ zo života, ale dá sa naučiť s ňou žiť. Naopak, strata lásky často človeka posúva k vnútornému rastu – v prípade, že nad ňou dokáže zvíťaziť.

 

Pomáha pochopiť, že v živote je okrem dobrého aj veľa nepríjemného, chorobného a bolestného.

 

Treba si uvedomiť, že strata lásky a žiarlivosť sú tiež súčasťou života. A umenie prežiť tieto situácie je jeden z dôkazov zrelosti človeka.

 

Chorobný žiarlivec sa dá pomerne včas odhaliť podľa nasledujúcich poznávacích znamení:

 

          Dokáže nevinnému partnerovi ľahko vnútiť pocit viny.

 

          Zakazuje svojej polovičke akokoľvek komunikovať s osobami opačného pohlavia.

 

          Vyžaduje od partnera presné návraty z práce domov.

 

          Neustále partnera kontroluje napríklad mu desaťkrát denne telefonuje do zamestnania a keď sa nedovolá, urobí scénu.

 

          Vymýšľa katastrofické scenáre typu "určite by si sa chcela vyspať s mojim najlepším kamarátom" a nedá si ich vyhovoriť.

 

 Ako sa brániť?

 

Znesiteľná žiarlivosť prerastá do neznesiteľnej v okamihu, keď jeden z partnerov toho druhého systematicky obmedzuje. "Rozhodnutie, čo sa dá ešte tolerovať, je v rukách jeho partnera," odporúča psychológ Tomáš Novák. "Rámcovo sem patrí možnosť venovať sa bez výsluchov a domácej kontroly, a aj scén, zamestnaniu a záujmovým činnostiam. Patrí sem neproblémová možnosť udržiavať kontakt s príbuznými a známymi vrátane tých, s ktorými sa poznáme z doby, kedy sme ešte s partnerom nežili." Pokiaľ partner tieto hranice prekračuje, je jeho žiarlenie chorobné a nebezpečné. Ak rozpoznáte varovné príznaky už krátko po zoznámení, je zo všetkého najlepšie vzťah rovno ukončiť.

 

Pokiaľ sa zo znesiteľne žiarliaceho partnera postupne stal chronický Othello a vy sa chcete pokúsiť o jeho nápravu, podniknite nasledujúce kroky:

 

             Žiarlivcovi neustupujte. Nikdy nepristúpte na podmienku typu "Keby si nechodila tak často von s priateľkami, nežiarlil by som". Jeho požiadavky by boli čím ďalej väčšie.

 

             Nehrajte s ním jeho hru. Pokiaľ vás začne obviňovať z niečoho, čo ste nespáchali, po niekoľkých minútach rozhovor rázne ukončite.

 

             Pokiaľ nemôžete normálne pracovať a venovať sa záľubám, bez toho aby ste riskovali žiarlivé scény, začnite uvažovať o rozchode.

 

 

Komentár
Pridaj
Komentuj (Pri komentároch nepouzivajte prosim diakritiku)
Meno:
Názov:
Security Image

Powered by JoomlaCommentCopyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.Homepage: http://cavo.co.nr/

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

as.jpg 

HĽADÁŠ SEX A ZÁBAVU?

ZAVOLAJ NA:

0988 500 891

0988 200 481 

0988 750 118

0988 750 154

  

Nové! len 9,90

4374.jpg

 

Bed of Roses: 20 Eur

9826.jpg

 

 

 

Sex live

25-3-08.jpg

Vášeň, vzrušenie

a túžba vyskúšať

si niečo nezvyčajné.

To som ja.

 

VOLAJ

0986 512 499

 

 

Škrtiace krúžky

7082.jpg

 

 

 

Vibrátor: len 11,70

4187-1.jpg

 

Krém pre ženy: 10,80

g-power.jpg

 

 

Sex live

25-3-09.jpg

Máš chuť na

rýchlovku so

zrelou ženou?

ZAVOLAJ

0988 750 154

 

Násadky: len 3,80

7035.jpg

 

 

 
www.tabu.sk
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates