topleft
topright
Dnes je 27.09.2020, Meniny má Cyprián

Elegant: len 8,35

9645.jpg

 

Erection: len 12,60

erection.jpg

 

 

Sheila: len 18,90

1095.jpg

 

 

Fantóm lásky
Hodnotenie čitateľov: / 0
SlabéVynikajúce 
Napísal tabu   
28.08.2013

/prvej, možno druhej, ale veľkej/

Mnohí z nás tajne schovávajú vo svojom srdci spomienku na svoju prvú, možno naozaj jedinú veľkú lásku. Bohužiaľ, ako to už býva, v tom veku, keď sme ju prežívali, sme niečo nedocenili, iné podcenili, nové udalosti ju zatienili, a tak sa kdesi v priebehu života nevedno prečo a kde stratila. Ako život šiel, zatienili ju iné vzťahy a lásky, možno dokonca manželstvá, starosti s deťmi.Ale čo sa nestalo! Zrazu, kdesi z podvedomia, sa nečakane vynoria spomienky na tú dávnu, možno prvú, poctivú lásku. Kde je ten vyvolený? Čo robí milovaná?

hu12.jpg

 

A tieň toho vtedajšieho nádherného zážitku v konfrontácii s tvrdou realitou dneška padne na vzťahy so súčasným partnerom. Začneme na tú krásnu lásku, ktorej nevadil nedostatok peňazí, miesta na bývanie, zlé známky v škole, spomínať. A možno sa začneme aj častejšie zamýšľať, čo by bolo, keby...

 

Hovorí sa, že stará láska nehrdzavie. Je v tom kus pravdy. Ale i tak sa mnohí, ktorí sa ocitnú v takejto situácii, neraz s obavami pýtajú, či prisilné spomienky na minulé šťastie nemôžu narušiť ich súčasný život. Ale čo robiť, keď spomienky sú také sladké... Treba sa im vyhýbať? Alebo naopak, treba ten starý, zrazu sa o svoje miesto /zatiaľ len v našej hlave/ hlásiaci vzťah prijať ako druhú šancu v živote a skúsiť sa k nemu vrátiť?

 

Hovorí 39-ročná Eva:

 

"Som v podstate šťastne vydatá, aj keď ma občas chytá pesimizmus z toho, ako veľmi sa podobáme na reklamný párik rodičov z reklamy na predvianočné nákupy: dve deti, zariadený dom, auto, výlety na chatu. No i napriek tomuto všetkému bohatstvu mám občas pocit, že život mi preteká pomedzi prsty bez toho, aby som cítila nejakú vášeň, silné emócie.

 

Takto to má byť do konca môjho života? V takýchto chvíľkach snívam o svojej prvej láske. Aké to bolo nevypočítateľné, ako sme sa milovali - napriek tomu, že moji rodičia to neschvaľovali a bránili nám. Písal mi básne, celé víkendy sme trávili s fľašou lacného vína na chatách s kamarátmi. Bolo to také neorganizované, divoké, nádherné. Vedeli sme, že sa naše cesty rozídu, lebo sme každý študovali niečo iné a každý sme mali nasmerované inam. Tak sa aj stalo. Vydala som sa, pokojne si žijem, len čoraz častejšie mi v hlave vŕta myšlienka, aby som ho skúsila vyhľadať cez nejakú sociálnu sieť, cez známych, cez stretnutia spolužiakov. Dráždi má táto myšlienka a zároveň sa jej obávam."

 

- Mnoho žien si chráni svoj prízrak veľkej /niekedy sčasti  vymyslenej, niekedy zveličenej lásky, - hovorí psychológ H. Demiter.

 

- Hoci sa tá láska stala už dávno minulosťou, i tak dráždi našu fantáziu. A je to jav omnoho častejší, ako by ste si mohli myslieť. Je to prirodzené, lebo do nových vzťahov vstupujeme s touto prežitou skúsenosťou, máme v sebe svoju minulosť, svoje zážitky. Mal som dosť veľa klientiek, ktoré žili navonok v šťastnom manželstve, no zvnútra ich rozožierala myšlienka na to, ako sa stále vracali k svojim prechádzajúcim vzťahom, milencom. Idealizovali si svoju zamilovanosť, svoju prvú lásku alebo muža, ktorého vlastne vtedy ani dostatočne dobre nepoznali. 

 

Bez budúcnosti

Takýto cit voláme aj fantómová láska. Vyskytuje sa v mnohých podobách - môže to byť prvá vášnivá zamilovanosť, láska, ktorá sa skončila tragickou smrťou jedného partnera, dokonca to môže byť aj bývalý manžel/ka po rozvode, ktorý nebol oplakaný a prežitý do úplného konca končiaceho sa odpustením a oslobodením.

 

Za intenzívnymi pocitmi fantómovej lásky sú spomienky, ktoré slúžia ako potrava pre našu fantáziu, ľútosť aj výčitky svedomia.

 

Aj keď rozum chápe fakt, že vtedajšia láska sa skončila a asi naozaj nemala budúcnosť, naše podvedomie nechce hlasu rozumu načúvať.

 

... vraj je to práve naše podvedomie, vďaka ktorému sa spomienky stávajú natoľko intenzívnymi, že sa "stroj pokušenia" rozbieha tak produktívne. Ono s nami rozohráva svoju hru tak ľahko preto, lebo keď nás kedysi zachvátil silný pocit lásky, dodali sme vyvolenému človeku všetky kladné črty, ktoré boli v našom podvedomí a čakali sme od neho v skutočnosti viac, ako nám on sám mohol dať.

 

Stáva sa pomerne často, že v určitý okamih života nájdeme v druhom človeku /na mesiac, na rok, na hodinu/  presne tie dokonalé črty, o ktorých snívame. Tak v nás zostane pocit prežitého krásneho okamihu, ideálnej a idealizovanej dokonalosti, ktorá nás stretla.

 

Potreba naplnenia

 

- Silné ľúbostné príbehy dávajú nášmu životu vyšší zmysel, - hovorí psychológ H. Demiter. - Pri spomienkach na takéto okamihy akoby sme prekračovali svoj vlastný tieň, stávame sa súčasťou niečoho väčšieho, náš život dostáva nový rozmer. A keď tie chvíle prežívame zas a znovu, cítime, že sme nežili nadarmo, lebo sme prežili výnimočný vzťah.

 

Hovorí 42-ročná Jana:

 

"Máme výborné manželstvo, a napriek všetkému sa neviem zbaviť spomienok na svoju prvú lásku: schovávali sme sa, tajne stretávali, písali si lístočky. Bol aj môj prvý milenec, so mnou po prvý raz podviedol svoju ženu. Môj život bol vtedy úplne iný, ako mali moje spolužiačky. Cítila som sa ako romantická hrdinka nejakého filmu."

 

Áno, náš osobný život sa nám vidí jasnejší a naplnenejší, keď veríme, že sme prežili veľkú lásku. Keď si idealizujme svojich milencov, milenky, prežívame city, ktorých sa nám zväčša nedostáva v súčasnosti. Sami sa cítime hodnými lásky, a nádherný je pocit, že si lásku zaslúžime, že sme jej objektom. Bohužiaľ, tento pocit dokonalosti býva úplne dokonalý len vo fantáziách, v predstavách. V reálnych vzťahoch ho kazia skutočné charakterové črty partnera či partnerky.

 

Veľká láska a muži

 

Aj keď sa stáva, že podobné, hore opísané pocity, mávajú zväčša ženy, existujú i muži, ktorí to prežívajú podobne.

No pravdou je, že väčšinu mužov trápia trochu iné záležitosti: pre mužov sú dôležitejšie ich vlastné ambície, otázky spoločenského uznania a moci; na rozdiel od žien, pre ktoré sa samotné vzťahy ako také zdajú byť zmyslom celého ich života.

Muži sa tiež neradi rozprávajú o svojich pocitoch. Ale ak nastane situácia, že muž je v súčasnom vzťahu nešťastný, vcíti sa do pozície obete a sníva o tom, že bude so svojou inou - zidealizovanou lásku z minulosti.

 

Stimul pre páry

 

Veľká láska z minulosti je pomocníkom aj v rôznych nepriaznivých  životných situáciách. Napríklad rozčarovania a urážky nás nevedia dostať tak rýchlo na kolená, keď si uchováme spomienky na svoju veľkú lásku!

 

Hovorí 37-ročná Karin:

 

"Zakazovala som si snívať o Jakubovi do okamihu, keď sa mi manžel priznal, že mi bol  neverný. Našej rodiny sa to navonok nedotklo, ale ja som si po prvý raz v živote dovolila snívať o svojom bývalom milencovi bez výčitiek svedomia. Dokonca som si ho predstavovala v hlave aj počas sexu s manželom. Neviem, či je to správne, ale mne to pomohlo vnímať svoje pocity a želania. Zdá sa mi, že toto je tiež dobrý spôsob, ako sa mužovi pomstiť za neveru."

 

Fantómová láska - je to teda istý druh nevery alebo aj spôsob, ako zostať verným?

 

- Existujú rôzne druhy nevery, - hovorí psychológ. - Veď sa stáva, že sa človek spreneverí aj sám sebe. V tomto prípade by sa dalo povedať, že Karin je verná mužovi, ale stala sa nerverná sama sebe.

 

Ak sa však stane, že spomienky na prvú, možno druhú veľkú lásku, sa stanú príliš nástojčivými, môžu aj rozbiť existujúce vzťahy. Pretože prílišný záujem o niekoho mimo páru, hoci aj len vo fantázii, pár oslabuje.

Opýtajte sa preto samých seba: som spokojný/á v súčasnom vzťahu? Čo mi prekáža na súčasnom vzťahu? Neklamem sám seba, keď sa tvárim, že je všetko v poriadku? A nie je len klamstvo, že inde budem šťastnejší/á? Sú to vážne otázky a prízraky lásky by nemali zatieniť odpovede na ne.

 

Prízrak lásky

 

Nezabudnutá láska môže byť taká silná, že môže rozdeliť dvoch ľudí - ale aj môže pridať do vzťahu nový impulz. Kam smerujete vy? Zistite to pomocou našich otázok:

 

Čo pre vás znamená veľká láska mladosti?

 

Znamená to pre vás nekonečné sladké snívanie a výčitky kvôli tomu, čo sa nestalo? Je to vaše osobné prežívanie knihy Odviate vetrom?

 

Spomínate si na tú lásku s nostalgiou?

 

Tak takéto snenie neohrozí váš súčasný vzťah, nie je to konkurencia reálneho života.

 

Pomáha vám fantazírovanie o minulej láske prežiť rutinné každodenné záležitosti?

 

Dávajte si pozor!

 

Takýto útek do ríše snov sa vám môže stať prekážkou v súčasnom vzťahu. Ide o to, že ste sa dostali do polohy klamstva - delíte čas a energiu medzi dva vzťahy: medzi ten minulý, o ktorom snívate a medzi reálny, ktorý žijete. Mali by ste sa definitívne rozlúčiť s minulosťou a sústrediť sa na súčasnosť, lebo vám pomedzi ruky prekĺzne niečo, čo budete zas neskôr ľutovať.

 

Kedy na svoju minulú lásku myslíte?

 

Ak o nej snívate v období hádok, prípadne pochybností, či ste si v živote dobre vybrali, keď necítite podporu blízkych a pochopenie zo strany partnera - tak je to pozitívny pocit. Skúste porozmýšľať o tom, čo môžete zmeniť vo svojom živote k lepšiemu, aby vám to prinieslo to, čo čakáte.

 

Čo sa vám na sebe páčilo v tom minulom vzťahu?

 

Spomínate na seba ako na človeka odvážneho, citlivého, nezávislého, uvoľneného? Spomeňte si, ktoré z týchto vlastností ste v priebehu času stratili. Verte, že nikdy nie je neskoro na zdokonaľovanie sa.

 

Čo ľutujete?

 

Láska sa väčšinou nekončí len tak - vždy je niečo na príčine: máte rôzne povahy, je tu nevera, nesúlad názorov, klamlivá predstava o druhom alebo o sebe, atď. Porozmýšľajte o tom, čo si najviac ceníte vo vzťahoch /dôvera, tolerancia, podpora.../ a porovnajte z tohto uhlu pohľadu svoj minulý vzťah so súčasným.

 

Komentár
Pridaj
Komentuj (Pri komentároch nepouzivajte prosim diakritiku)
Meno:
Názov:
Security Image

Powered by JoomlaCommentCopyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.Homepage: http://cavo.co.nr/

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

topheader.gif 0903 645 108

 

033 645 10 40

 

http://www.dares.btsolution.sk/

 

 

 

as.jpg 

HĽADÁŠ SEX A ZÁBAVU?

ZAVOLAJ NA:

0988 500 891

0988 200 481 

0988 750 118

0988 750 154

  

Nové! len 9,90

4374.jpg

 

Bed of Roses: 20 Eur

9826.jpg

 

 

 

Sex live

25-3-08.jpg

Vášeň, vzrušenie

a túžba vyskúšať

si niečo nezvyčajné.

To som ja.

 

VOLAJ

0986 512 499

 

 

Škrtiace krúžky

7082.jpg

 

 

 

Vibrátor: len 11,70

4187-1.jpg

 

Krém pre ženy: 10,80

g-power.jpg

 

 

Sex live

25-3-09.jpg

Máš chuť na

rýchlovku so

zrelou ženou?

ZAVOLAJ

0988 750 154

 

Násadky: len 3,80

7035.jpg

 

 

 
www.tabu.sk
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates