topleft
topright
Dnes je 29.02.2020, Dnes je 29. február
Zajtra bude

Elegant: len 8,35

9645.jpg

 

Erection: len 12,60

erection.jpg

 

 

Osamelé srdcia icon_sexuologia.png
Hodnotenie čitateľov: / 1
SlabéVynikajúce 
Napísal tabu   
22.08.2013

Ako sa u nás žije sexuálnym menšinám? Sú diskriminované, alebo sú naopak vo výhode? O akej menšine teraz hovoríme? O asexuáloch, ktorých počet rastie. Je to choroba, patologický jav, spôsob života alebo sa u nás rodí osobitná skupina sexuálnej orientácie? Každý pozná pojem heterosexuál a homosexuál, väčšinu neprekvapí ani termín bisexuál či metrosexuál.

Mimo týchto škatuliek sa zatiaľ nachádzajú asexuáli, ktorých počet v dnešnej spoločnosti stúpa. Táto doteraz zanedbávaná časť ľudstva, ktorá žije spokojne bez najmenšej sexuálnej túžby, môže podľa niektorých odhadov tvoriť až tri percentá svetovej populácie.

 

Asexuáli sú ľudia, ktorých sex príliš nezaujíma a nikdy ani veľmi nezaujímal. Každý z asexuálov je iný a líšia sa aj mierou svojej asexuality. Niektorí asexuáli vítajú objatie či maznanie, len akosi netúžia ukončiť to pohlavným stykom. Obvykle sa im ale ľudské telo ako také páči, aj keď v nich nevzbudzuje sexuálne predstavy alebo túžby. Majú väčšinou rovnaké emociálne pocity ako bežní ľudia a rovnako tak sú schopní nadviazať dôverné a hlboké priateľské vzťahy. Väčšinou ani k sexu necítia nejaký zvláštny odpor, skôr ľahostajnosť a nezáujem. Nebaví ich to. A nepovažujú svoj nezáujem o sex za nejaký problém, ktorým by trpeli. Ale uvedomujú si, že im môže prinášať v živote ťažkosti, napríklad vo vzťahoch a preto sa to niekedy snažia zmeniť. Navštevujú psychológov či sexuológov, ale len kvôli svojmu okoliu, nie kvôli sebe. Oni sami sex nepotrebujú a sú tak spokojní.

 

V prírode nie je tento jav ničím novým, niektoré vtáky sa nerozmnožujú, ale len pomáhajú ostatným starať sa o ich mláďatá. Podobné je to u včiel, kde sa rozmnožuje len kráľovná. U potkanov, pieskomilov alebo ovcí je opísaných 8 až 12 percent jedincov, ktoré nemajú o opačné pohlavie žiadny záujem. Ľudia s takýmito sklonmi sa ale málokedy stretnú s pochopením svojho okolia. Niektorí sexuológovia tvrdia, že asexualita patrí medzi patologické javy a mala by sa liečiť. Iní odborníci dokonca hovoria o variácii choroby nazývanej hypoaktívny záujem o sex (HSDD). Podľa najnovších výskumov ale asexuáli zrejme chorí nie sú. Asexualita je subjektívna záležitosť a neexistujú žiadne testy, ktoré by na ňu upozornili.

 

Odborníci sa nezhodnú ani na tom, či sa rodí štvrtá sexuálna orientácia. "Osobne sa domnievam, že ľudská sexualita a sexuálne správanie sú oveľa zložitejšie, než aby sa dali jednoducho zaradiť do nejakých kategórií. Ja sám asexualitu za orientáciu nepovažujem, ale podobný otáznik mám i pri heterosexualite či homosexualite," hovorí psychológ Lukáš Sedláček. "Bolo by na dlhú diskusiu, čo vlastne rozumieme pod slovom sexuálna orientácia a prečo sme vlastne jediná kultúra, ktorá kedy potrebovala na pochopenie svojho sexuálneho správania vytvárať takéto kategórie."

 

Detailných štúdií zaoberajúcich sa asexualitou je zatiaľ iba obmedzený počet. Prvá sa objavila až v roku 2004. Zmienky o asexualite ale nájdeme už v klasických štúdiách známeho amerického sexuológa Alfreda Kinseyho, ktorý sa v polovici minulého storočia zmieňoval o jednotlivcoch, ktorí nemajú žiaden záujem o sex. Vo svojej štúdii odhadol jedno percento ľudí, ktorí nikdy neprejavili sexuálny záujem. Neskôr, v roku 1977, sa o asexualite začalo hovoriť častejšie a asexuáli sa definovali ako ľudia, ktorí bez ohľadu na históriu či fyzické podmienky jednoducho nemajú záujem o sexuálnu aktivitu, a ich počet býva odhadovaný až na tri percentá populácie.

 

Skutočných kvantitatívnych výskumov je na túto tému veľmi málo. A ak nejaké vôbec sú, veľmi sa líšia svojimi číslami. V súčasnosti je takmer nemožné skúmať, aká časť populácie je asexuálna. Málokto totiž zatiaľ vie, že vôbec niečo také ako asexuáli existujú. Vedia, že majú sami záporný alebo ľahostajný vzťah k sexu, ale sami seba by za asexuálov nikdy neoznačili. Práve tým, že sa o probléme začína hovoriť a písať, počet ľudí, ktorí sa v tejto kategórii nájdu, stúpa. Čím viac sa povedomie o asexualite rozširuje, tým viac ľudí si uvedomuje, že sa to týka ich alebo ich blízkych.

Odborníci, ktorí sa asexuálnym správaním zaoberajú, stále hľadajú dôvody, ktoré u človeka vyvolajú absolútny nezáujem o sex. Asexuálna orientácia môže byť vrodená alebo môže súvisieť so sexuálnymi traumami. Niektorí psychológovia sa domnievajú, že za absenciou túžby môže v niektorých prípadoch stáť depresia, choroby, hormonálne poruchy alebo napríklad oneskorený sexuálny vývoj. Jednou z uvádzaných možností je aj osobná skúsenosť, kedy represívne alebo naopak nadmerne promiskuitné prostredie vyvolalo negatívnu odozvu. 

 

Asexuálni jedinci si svoje pocity zvyčajne začínajú uvedomovať už počas dospievania, väčšinou okolo pätnásteho roku. Niektorí z nich skúsia pohlavný styk zo zvedavosti, iní masturbujú, alebo nemajú o skutočný sexuálny styk záujem. Mnohí z nich sa snažia vyrovnať so svojou odlišnosťou trebárs manželstvom, ktoré ale môže práve na ich zvláštnosti skrachovať. "Mnohí asexuáli sú schopní sexuálneho styku, napríklad keď chcú deti. ie je to pre nich väčšinou problém, ale inak aj naďalej po sexe netúžia. Sú schopní zažívať a farbisto rozprávať o okamihoch slasti, ktorí im prinášajú úplne iné činnosti, niekomu trebárs šport a podobne," spresňuje psychológ Lukáš Sedláček.

 

Na jednej strane by sa mohlo zdať, že život bez sexu, a teda bez sprievodných emotívnych problémov a zodpovednosti môže byť jednoduchší, v skutočnosti to tak nie je. Sex hrá v živote ľudí takú dôležitú úlohu, že sa asexuáli musia vyrovnávať s očakávaním spoločnosti, takže tento spôsob života prináša svoje špecifické problémy. Asexuáli môžu byť aj veľmi atraktívni ľudia, ktorým rozhodne nechýba sexepíl. To môže byť mätúce pre ich okolie a ich neustále odmietanie zvyčajne len zvyšuje túžbu po nich. Väčšinou sa snažia priamym odpovediam vyhnúť, ale práve odmietanie rozpáli túžbu opačného pohlavia. Kvôli takýmto nedorozumeniam bývajú niektorí asexuáli samotárski, iní ale dokážu prežiť aj dlhodobý vzťah, aj keď zvyčajne nie je sprevádzaný sexom. Väčšina z nich sa zhoduje na tom, že ideálny je dlhodobý vzťah s iným asexuálom. A kde ho nájsť? Internet a sociálne siete túto otázku v posledných rokoch významne uľahčili. 

 

Rovnako, ako sa kedysi objavovali prvé verejné priznania homosexuálov, sa dnes objavujú prvé lastovičky aj medzi asexuálmi. Jednou z nich bol napríklad americký spisovateľ a ilustrátor Edward Gorey, v súčasnosti je to známy americký módny kritik Tim Gunn. Asexuáli sa môžu cítiť v dnešnej spoločnosti odstrčení. Heslo "Sex predáva" sa v modernej spoločnosti až príliž udomácnilo. Navyše je sex považovaný za biologický pud a na záujem o sex sa nahliada ako na niečo prirodzené, normálne a zdravé. Kto ho nemá, je zrejme chorý. Lenže asexuáli sa chorí necítia. Naopak, sú so svojím životom zvyčajne spokojní a zatiaľ nemajú potrebu pridať sa k pochodu mestom vo farbách nejakej dúhy.

 

Komentár
Pridaj
Komentuj (Pri komentároch nepouzivajte prosim diakritiku)
Meno:
Názov:
Security Image

Powered by JoomlaCommentCopyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.Homepage: http://cavo.co.nr/

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

as.jpg 

HĽADÁŠ SEX A ZÁBAVU?

ZAVOLAJ NA:

0988 500 891

0988 200 481 

0988 750 118

0988 750 154

  

Nové! len 9,90

4374.jpg

 

Bed of Roses: 20 Eur

9826.jpg

 

 

 

Sex live

25-3-08.jpg

Vášeň, vzrušenie

a túžba vyskúšať

si niečo nezvyčajné.

To som ja.

 

VOLAJ

0986 512 499

 

 

Škrtiace krúžky

7082.jpg

 

 

 

Vibrátor: len 11,70

4187-1.jpg

 

Krém pre ženy: 10,80

g-power.jpg

 

 

Sex live

25-3-09.jpg

Máš chuť na

rýchlovku so

zrelou ženou?

ZAVOLAJ

0988 750 154

 

Násadky: len 3,80

7035.jpg

 

 

 
www.tabu.sk
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates