Ľudia všetkých kultúr odpradávna používali rastliny a plody, aby nimi liečili choroby. V mnohých krajinách až štyri pätiny obyvateľstva veria v silu prírodnej medicíny. Vo svete sa dnes používa okolo 35 000 liečivých rastlín. Nielen preto, lebo lieky vyrobené farmaceutickými firmami sú príliš drahé, ale aj preto, lebo bylinky a tinktúry neraz vzbudzujú - najmä v rozvinutých krajinách - väčšiu dôveru než liečivá vyrobené na základe priemyselnej chémie.
Celé stáročia hromadili liečitelia či medicinmani veľké bohatstvo skúseností so zaobchádzaním s liečivými rastlinami. Odovzdávali ich z generácie na generáciu. História dáva prírodnej medicíne čosi, čo vzbudzuje dôveru. Ale nie je to vždy tak. Dôvera ľudí v rastlinné liečivá je veľká, občas až príliš veľká. Vysvetlí to jednoduchý príklad: väčšina priemyselne vyrábaných liečív sa dá veľmi presne dávkovať. V prípade rastlinných liečiv je to celkom inak. Predovšetkým však existuje podstatný rozdiel v kvalite: v rastlinných liekoch nepôsobí jedna, ale zmes viacerých molekúl. A tak sa v extrakte ľubovníka bodkovaného môžu vyskytovať stovky rôznych látok, z ktorých niektoré bližšie ani len nepoznáme. Rastlinná surovina môže pochádzať z Ázie alebo z Európy, z pôdy bohatej i chudobnej na živiny, v najhoršom prípade aj zaťaženej pesticídmi. Preto neplatia zovšeobecňujúce výroky, že rastliny sú lepšie ako liečivá. Toto je neseriózne - v medicíne je napríklad veľmi dôležité presné dávkovanie. Ak to všetko podceníte, namiesto úľavy vám výťažok z rastlín prinesie napríklad hnačku.
Čo užívať a na čo užívať?
Konvenčná medicína je úspešná najmú vtedy, ak lokálnu poruchu organizmu vyvolá nejaká jasná príčina - napríklad salmonelóza alebo bakteriálna infekcia. Ak pôvodcovia choroby po liečbe zmiznú, liek zaúčinkoval. Fytofarmaká sa naopak zameriavajú na celý organizmus, nielen na jednotlivé baktérie či vírusy, preto je ich účinnosť ťažko zmerateľná, hoci história potvrdzuje, že dlhodobé správne dávkovanie lieči podobne ako tabletky. Sila prírodných liečebných metód sa prejavuje napríklad pri chronických zápalových procesoch alebo pri slabom imunitnom systéme. Ale aj pri väčšmi či menej ťažkých zdravotných stavoch, ako sú prechladnutie, nespavosť, žalúdočné ťažkosti, menopauza a črevné problémy. Teda zvyčajne pri chorobách, pri ktorých je prechod medzi chorobou a zdravím plynulý. Je to komplexná medicína v najlepšom zmysle slova. Čím intenzívnejšie sa fytofarmaká vedeckými metódami skúmajú a overujú, tým viac podobností s liekmi, a tým napríklad aj s ich vedľajšími účinkami, vychádza najavo. Britské zdravotníctvo napríklad varovalo, že preparáty s ploštičníkom strapcovitým (Cimicufuga) používané pri ťažkostiach v menopauze môžu v niektorých prípadoch poškodzovať pečeň. Liečivému prostriedku kava-kava používanému na upokojenie psychických stavov bol v roku 2002 odobraný atest pre podozrenie, že jeho užívanie až nebezpečne poškodzuje pečeň! Pečeň je však ohrozená takmer v každom prípade - či ide o lieky priemyselné alebo rastlinky - lebo jej enzymatické systémy majú organizmus chrániť pred akýmikoľvek jedmi v potravinách - aj príliš účinnymi látkami z rastlín. Aj napríklad časté pitie zdanlivo nevinného čaju z podbeľu môže nadmerne zaťažiť obličky. Pacienti by preto nemali pred lekárom zamlčať, že popri chemických liekoch užívajú aj rastlinné. Najmä pred operáciou je dôležité fytofarmaká vysadiť - hlavne tie, ktoré zrieďujú krv.
Najznámejšia rastlina
Dosiaľ najlepšie preskúmané prírodné liečivo na svete je strom ginkgo biloba pochádzajúci z východnej Ázie. Existuje vyše 300 štúdií zaoberajúcich sa jeho farmakologickými a terapeutickými účinkami. Výrobky ginko sú schopné inaktivovať toxické radikály kyslíka, zlepšujú prietok krvi a ochraňujú mitochondrie - membránové organely bunky. Najbližším cieľom výrobcov je podávať ginko nielen chorým, ale aj zdravým ľuďom, ktorí si chcú zvýšiť výkonnosť mozgu.
Cestou do obchodu
Okrem schválených liečiv dostať na trhu aj liečivé čaje, výživové doplnky alebo "tradíciami" osvedčené liečivá. V zásade platí, že k prehnaným sľubom na vyliečenie treba pristupovať s patričnou skepsou: na zdravý rozum by sme nemali zabúdať ani pri posudzovaní bohatstva prírody. Staré dobré pravidlo, tvrdia skeptickí odborníci, platí aj v prípade prírodnej medicíny: "Ak sa niečo zdá až nepravdepodobne dobré, asi to tak aj bude."
NAŠE SLOVENSKÉ LIEKY Z LÚK A ZÁHRAD
Najúčinnejšie prírodné antidepresívum je bazalka
.. a možno preto sú Taliani stále v pohode. Žiadna stredomorská kuchyňa sa bez nej nezaobíde. Bazalka má okrem psychiky veľmi priaznivý vplyv aj na náš tráviaci trakt. Využíva sa na čaj pri kolikách a kataroch. Stimluje tvorbu žlče, pomáha pri trávení ťažkých jedál. Uľahčuje tiež vykašliavanie hlienu pri chrípke a nachladnutí. Silice v nej patria k najúčinnejším, ktoré pôsobia na našu nervovú sústavu, a tým sa vysvetľuje jej použitie ako antidepresíva. Ak chcete pestovať bazalku doma po celý rok, môžete ju zasadiť do kvetináča a uložiť na okno. Kvetináč musí mať otvor pre odtok vody. Neznáša presádzanie, treba ju často zalievať. Listy trhajte, keď sú zelené, a ak ich máte nadbytok, uložte ich do mrazničky, budú stále ako čerstvé a zachovajú si všetky účinné látky.
Zázračná levanduľa ukľudní hysterku
Levanduľa tíši bolesti hlavy, tlmí napätie a nervozitu. Takže kúpiť si levanduľový vankúšik pod hlavu na spanie má určite veľký význam. Tiež sa využíva v kozmetike. Okrem toho sa z levandule dá navariť čaj, ktorý dobre pôsobí pri tráviacich ťažkostiach. Uľaví pri plynatosti, kolike, ale lieči aj dýchacie problémy, angínu a chrípku. Nesmú ju užívať tehotné ženy. Ak ju chcete využiť ako korenie v kuchyni, tak pozor, má horkastú chuť. Ale v malom množstve ju využívajú Francúzi pri príprave mäsa.
Čo je lepšie ako viagra? Vypestujte si indický ženšen
Vitánia je nielen silné afrodiziakum, ale zlepšuje pamäť a pôsobí proti stresu. Chcete povzbudiť svoj sexuálny apetít? Nedajte na reklamu drahých tabletiek. Zelenú viagru v podobe vitánie, známu ako indický ženšen, si v pohode vypestujete doma v kvetináči. Indická ajurvéda ju pozná už 5000 rokov ako omladzovací prostriedok upevňujúci zdravie a budiaci sexuálnu silu mužov a žien. Táto rastlina totiž dokáže prekrviť oblasť malej panvy a stimuluje sexuálne prežívanie. Pomáha tiež znižovať krvný tlak a priaznivo ovplyvňuje plodnosť. Rovnako ako ženšen najviac liečivých látok má v koreňoch. Tie sú maličké (3 - 10 mm) a majú výrazne horkú chuť. Odvar si ale môžete urobiť zo všetkých častí rastliny, keď použijete 3 - 5 gramov drogy. Obvyklá dávka je 0,25 až 0,4 litra denne. A ako si vitániu dopestovať? Nemá zvláštne nároky. Je to vytrvalý, na pohľad zaujímavý krík, ktorý dorastá do výšky 1 - 1,5 metra. Pekne kvitne, jeho plody sa podobajú nažkám. V našich klimatických podmienkach neprezimuje vonku, preto je vhodný ako trvalka na izbové pestovanie. Do kvetináča stačí obyčajná zemina. Má rada slnko, polieva sa ako izbová kvetina.
Oslaďte si diétu aztéckym cukrom!
Aztécky cukor je tisíckrát sladší ako rafinovaný, ale bez jedinej kalórie! Lipia dulcis je už na pohľad zaujímavá rastlina. Keď si ju zavesíte do závesného kvetináča, získate krásnu dekoráciu. A v izbe, na slnečnom mieste, v kvetináči, sa jej bude aj dariť. Jej vetvičky vedia urobiť až metrový previs. Toto prírodné sladidlo pochádza z Ameriky a Karibiku, kde ho domorodci používali namiesto cukru. Má silnú príchuť gáfru, využíva sa na liečenie kašľu, bronchitíd a astmy. Dá sa kúpiť v špecializovaných kvetinárstvach alebo cez internet. Treba ju pravidelne zalievať.
Ako aztécky cukor používať?
Pretože lístky rastliny neobsahujú žiadne kalórie, môžu si ňou sladiť nápoje a jedlá aj cukrovkári a tí, čo držia diétu. Do čajovej konvice stačí vložiť 3 - 5 čerstvých alebo sušených listov. Pridáva sa aj do šalátov. Ale lístky môžete aj požuť.
Aloe lieči popáleniny i obezitu
O tom, že lieči popáleniny, sa všeobecne vie. Ale že preventívne pôsobí aj proti rakovine a má hromadu ďalších liečivých vlastností (krvný tlak, obezita, imunita, plesne, migréna, tráviace problémy, kožné choroby), vie málokto. Aloa rastie skoro sama, potrebuje minimálnu starostlivosť. Poznáme viac ako 200 druhov, ale na liečebné účinky sa pestujú predovšetkým tri: Aloa pravá (aloe vera), kapská a stromovitá. Aloa obsahuje z 22 aminokyselín, dôležitých pre ľudské telo, až 18! Čistý gél z aloy má až 75 zložiek potrebných pre ľudský organizmus, dokonca aj vitamíny C, B 12, E a A. Z aloy užívajte len vnútornú, gélovitú hmotu, ktorá sa nanáša priamo na pokožku. "Kožený" obal môže pôsobiť dráždivo. Kvetináč na túto rastlinu by mal mať šírku polovičnej dĺžky listov. Rastlina má rada priepustnú, ľahkú pôdu. Vyhovuje jej slnečné miesto, v lete môže byť aj na balkóne alebo v záhrade.
Najčastejšie chyby pri pestovaní:
- rastlina veľmi neznáša prievan
- nesmiete ju prelievať vodou
- nemá rada príliš vlhký vzduch
- chradne, keď nemá dostatok slnka
- neznáša ťažkú pôdu
- teplota vonku alebo v miestnosti nesmie klesnúť pod bod mrazu
|