topleft
topright
Dnes je 24.02.2020, Meniny má Matej

Análny kolík: len 5,80

9988-1.jpg

 

 

Guličky: len 6,90 Eur

3122.jpg

 

 

Putá: len 6,40

puta.jpg

 

 

Vysoký krvný tlak - tichý zabijak icon_zdravie.png
Hodnotenie čitateľov: / 1
SlabéVynikajúce 
Napísal tabu   
26.03.2012

30-b-6-11.jpg Každý štvrtý človek po päťdesiatke má vraj vysoký tlak krvi - často to však vôbec nepostrehne: a pritom je vysoký krvný tlak rizikovým faktorom pre vznik srdcového infarktu alebo mŕtvice. 

Tlak tlačí na iné orgány

To najhoršie na vysokom krvnom tlaku je, že aj keď pacient nepociťuje žiadne ťažkosti, dochádza k poškodeniu orgánov. Táto hrozba priniesla vysokému tlaku aj druhé pomenovanie - "tichý zabijak". 

Pri občasných, no nebezpečných krízach narastá krvný tlak náhle a veľmi významne až na hodnoty 200/120.

Sprievodné znaky môžu vtedy byť bolesti hlavy, závraty, sťažené dýchanie alebo bolesti srdca. Riziko vzniku podobného záchvatu vzniká, ak je pacient neliečený alebo je liečený nesprávne. Pritom nepretržité zaťažovanie rôznych tkanív takýmto tlakom môže poškodzovať srdce, mozog, obličky, oči a cievy a spôsobiť infarkt, mŕtvicu, zlyhanie obličiek alebo aterosklerózu.

 

Ako merať?

Jednorazovo zvýšený krvný tlak nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Tlak totiž neustále kolíše, inak by sme neprežili. Okrem toho u doktora meraný tlak býva vždy o niečo vyšší. Keď sú hodnoty krvného tlaku pri bežnom vyšetrení vysoké, odporúča sa merať si tlak aj doma, hodnoty si zapisujte a potom ich predložte na posúdenie v ordináci. Okolo 30 meraní dá lekárom dobrú predstavu o priemernom tlaku pacienta, lebo tieto čísla sa spriemerujú a následne vydelia počtom meraní, takže hodnoty tlaku sú pravdivejšie. Pokiaľ sa však z 30-tich v siedmich a viac meraniach objaví jedna alebo obe zvýšené hodnoty, je krvný tlak privysoký. Vysoký tlak sa zhoršuje obvykle v spojení s ďalšími chorobami - napríklad s chorobnou obezitou spôsobenou nezdravým životným štýlom. Pri obéznych pacientoch sa musí merať aj hladina cukru a tuku v krvi. Pokiaľ vysoký krvný tlak už spôsobil zúženie alebo poškodenie ciev, nastupuje na rad duplexsonografia, čo je bezbolestné vyšetrenie. Tak sa dá skontrolovať stav celého organizmu. K tomu, samozrejme, patria aj otázky ohľadne genetických predispozícií. Či boli v rodine srdcové infartky, mŕtvice alebo prípady vysokého cholesterolu. Pokiaľ áno, aj štíhle a športové typy, ktoré sa zdravo stravujú (nepijú a nefajčia), môžu byť náchylné na upchávanie ciev. 

 

30-c-6-11.jpg Čo ďalej?

Po diagnóze vysokého krvného tlaku nemusíte na svojom životnom štýle veľa meniť, ak nie ste závislní na nikotíne, ani na alkohole. Treba o málo pozmeniť stravovacie návyky - namiesto soli používať bylinky, vyhýbať sa vypráženým jedlám a fast-foodom. Doktori odporúčajú do vášho denného programu zaradiť pohyb - bicyklovanie, prechádzky a túry, namiesto behu skúste radšej chôdzu, aby nedošlo k opotrebovaniu kĺbov.

 

Podľa tradičnej čínskej medicíny

Niektorí lekári kombinujú klasickú medicínu so stravovacími odporučeniami z oblasti tradičnej čínskej medicíny. Za veľmi užitočné sa pokladá napríklad cvičenie Qigong. Táto ázijská uvoľňovacia a pohybová technika je účinná pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Upokojuje sa dych, zabezpečuje rovnováhu duše, a teda klesá krvný tlak. Ďalšou možnosťou tejto medicíny je akupunktúra. V mnohých štúdiách boli dokonca účinky akupunktúry ucha a aj tela na tlak vedecky potvrdené. Pozitívum navyše je aj odstránenie príčin vysokého tlaku - ako napríklad obezity.

 

Odkedy hovoríme o zvýšenom tlaku s vekom?

S výnimkou detí sa hodnoty u mladých a starších dospelých neodlišujú. Pri veľmi starých osobách dokonca akceptujeme aj o niečo vyššie hodnoty.

 

Ako často si treba merať tlak?

Za normálnych okolností stačí raz až dvakrát do roka. Pokiaľ sa však objaví zvýšená hodnota, v období niekoľkých dní si treba merať tlak viackrát za deň - hodnoty si zapisovať a potom predložiť u lekára.

 

Ako si správne zmerať tlak?

Tlak si merajte: v uvoľnenom stave - minimálne po 5 minútach pokoja, ráno, pred užitím liekov, prípadne si tlak odmerajte aj na obed a večer. Dajte na to, aby sa prístroj nachádzal v rovine srdca. Zapisujte si odmerané hodnoty. Konzultujte výsledky s doktorom.

 

30-d-6-11.jpg Ktorý prístroj použiť na meranie tlaku?

Prístroje dostupné bežne v lekárňach sú v podstate všetky odporúčané lekármi.

 

Sú ženy a muži ohrození do rovnakej miery?

V mladšom veku sú vysokým tlakom postihnutí skôr muži ako ženy. No po prechode výzamne narastá počet pacientok s vysokým tlakom, takže neskôr nie je medzi mužskými a ženskými pacientmi žiaden významný rozdiel. Vo vekovej skupine nad 60 má vysoký tlak okolo 60% populácie. 

 

Meranie môže zachrániť život

Najpodstatnejšie je nebrať krvný tlak na ľahkú váhu. Následky neliečenej hypertónie môžu byť dramatické. Tlak by vám mal obvodný lekár zmerať na každej preventívnej prehliadke. Pokiaľ tak sám od seba neurobí, požiadajte ho o to. Včasnou diagnózou a jednoduchou liečbou môžete predísť komplikáciám, ktoré by vám inak mohli priamo ohroziť život.

 

Komentár
Pridaj
Komentuj (Pri komentároch nepouzivajte prosim diakritiku)
Meno:
Názov:
Security Image

Powered by JoomlaCommentCopyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.Homepage: http://cavo.co.nr/

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >
 
www.tabu.sk
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates