topleft
topright
Dnes je 28.02.2020, Meniny má Zlatica

Análny kolík: len 5,80

9988-1.jpg

 

 

Guličky: len 6,90 Eur

3122.jpg

 

 

Putá: len 6,40

puta.jpg

 

 

Emocionálna kríza a ako ju prežiť icon_zdravie.png
Hodnotenie čitateľov: / 3
SlabéVynikajúce 
Napísal tabu   
09.06.2011
21-b-2-11.jpg Či už prechádzate rozvodom, odmietnutím alebo sa snažíte nájsť zmysel života, reflex prežitia je niečo, čo sa dá naučiť. Podľa psychológov dokáže potencionálnu krízu s chladnou mysľou zvládnuť iba 10 až 15 % z nás, tak, že sa vzchopíme, určíme si priority a začneme robiť plány. Väčšina z nás (okolo 75%) sa bude dočasne cítiť zneistene a zmätene. Začneme sa potiť, bude nám nevoľno.

Zvyšných 5 až 12% osôb zažíva obrovskú úzkosť. Priam až hystérieu, vybuchne v plač a stráca všetku racionalitu. Dobrá správa je, že nech sa už zaraďujete do akejkoľvek skupiny, môžete vylepšiť to, ako zaobchádzate so svojimi emóciami v krízových situáciách.

 

1.Zbavte sa pocitov pochybnosti

Ak prežijete šok, možno vám niekto ponúkne, že vám pripraví šálku čaju alebo kávy alebo tuhý drink. Je omnoho lepšie spraviť si drink sám, nakoľko pohyby a koncentrácia, ktorú na to budete potrebovať, upokojí váš mozog. Akonáhle nabehne jedna mozgová pologuľa, naštartuje sa tak hneď aj druhá, čo vám pomôže zbaviť sa pocitov pochybností. Pokiaľ nemáte na prípravu čaju čas, pomôže vám, ak si v mysli poviete abecedu.

 

2. Dajte pozor na hranice normálnosti

Tí s najlepšou schopnosťou prežiť veľmi dobre rozumejú tomum, čo sa považuje za "normálne". Dokážu opustiť, adaptovať sa a využiť nové možnosti. Padnúť za obeť hranici normálnosti je veľmi jednoduché. Dostali ste už niekedy list z banky a nechceli ste ho otvoriť, pretože ste sa nechceli dozvedieť, že ste prešli do mínusu? Alebo ste ignorovali flirtovanie svojho partnera, pretože ste nechceli vo vzžahu nijaký konflikt? Odkedy začala recesia, tisíce ľudí už prišlo o prácu, no mnohí sa nezačnú pripravovať na nezamestnanosť alebo hľadať si novú prácu, až pokým ich reálne nevyhodia. Podľa psychológov je uvedomenie si situácie dvojfázový proces. Najskôr musíte byť upozornený na hrozbu a potom zmeniť postoj a zaujať opatrenia, ak by vás náhodou zasiahli. Niektorí z nás preferujú nemyslieť na nepríjemné záležitosti, aby ich náhodou neprivolali. Pozriete sa pod sedadlo v lietadle, či tam je záchranná vesta? Myslí si časť vášho ja, že obavy, že niečo nie je s lietadlom v poriadku, by mohlo pokúšať osud? Ak sa naladíte na to, že ihneď začnete vnímať fyzické prostredie okolo vás, to vám pomôže naučiť sa vnímať realitu takú, aká je a nie takú, akú ju chcete mať. To je najlepšou zbraňou proti prekročeniu hranice normálnosti. Robte niečo, čo vás povzbudí, aby ste vnímali vaše okolie.

 

3.Nezmenšujte problém

Aj osoby s vyvinutou schopnosťou prežiť mávajú dni, kedy plačú a prevaľujú sa celý deň v posteli. Čo ich odlišuje od ostatných, je ich schopnosť prepnúť gombík zo zúfalstva na akciu. Nájdu si príčinu mať opäť nádej a vyšplhať sa nahor. Myslite na veci, ktoré ešte chcete zažiť a užiť si ich a prisahajte, že keď sa z toho dostanete, urobíte aspoň jednu z nich.

 

4.Ste silnejší, ako si myslíte

Najhoršia časť emocionálnej krízy sa objaví vždy na začiatku, kedy sa pýtate: "Dostanem sa z toho? Budem sa takto cítiť naveky?" "Nebudete", hovorí dr. Richard Mollica z Harvardskej univezrity. "Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že zatiaľ čo rezná rana sa zahojí, rana na duši je nezahojiteľná." Mollica verí, že všetci sme sa narodili so schopnosťou zahojiť naše fyzické aj psychické ja, a že aj v tom najbeznádejnejšom človeku je kúsok nádeje. Okolo 75% z nás zažije výraznú životnú krízu, ktorá bude natoľko traumatická, aby vyvolala psychické poruchy spôsobené stresom. No naozajstné poruchy vzniknú iba v 8 až 12% prípadov. V skutočnosti sme odolnejší, ako si myslíme. Fyzická sila nie je jediné, čo sa naštartuje pri zvýšení adrenalínu, máme tiež neobyčajné zdroje emocionálnej sily. Hoci si myslíe, že ste už dosiahli svoj limit, zabudli ste na náhradný zdroj: Ide o silu, ktorá vás dvíha z postele pripravených na deň, ktorého ste sa obávali, či už kvôli vášmu šéfovi, rodinnému konfliktu alebo nezaplateným dlhom!

Komentár
Pridaj
mk IP:91.127.92.1 | 2011-11-09 21:37:54
Pekne a povzbudive, hlavne v menej priaznivej zivotnej chvili ked nic nevychadza, klesa sebavedomie, sebadovera a zivot je ciernobiely a plny pochybnosti, dobre padne si precitat clanok, v ktorom sa clovek dozvie ze chyba nie je v nom a jeho zmyslani, ale ze sa naozaj nachadza v akomsi hluchom obdobi, ktore zialbohu asi caka nejedneho z nas, prezivat je to sice neprijemne ale po case ked sa karta obrati a vsetko je opät ako ma byt, vie spomienka na tie krusne casy minule, cloveka posilnit a mozno si povie: „ANO, bolo zle, ale prezil som a som TU!, stastny a zdravy vdaka sebe a preto som na seba patricne hrdy“ :-)
Komentuj (Pri komentároch nepouzivajte prosim diakritiku)
Meno:
Názov:
Security Image

Powered by JoomlaCommentCopyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.Homepage: http://cavo.co.nr/

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >
 
www.tabu.sk
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates